W ramach projektu partnerskiego nr LT- PL-2S-140, pn. „Odkryj i przedstaw siebie” realizowanego z Programu Interreg V-A Lietuva – Polska, współfinansowanego ze środków Regionalnego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków Województwa Podlaskiego udaliśmy się do Jonavy do Jonavos Rajono Neįgaliųjų Veiklos Centras – ośrodka zajmującego się dorosłymi osobami z niepełnosprawnością.

Przywitano nas i ugoszczono w wyjątkowy sposób. Obejrzeliśmy spektakl, którego aktorami byli podopieczni ośrodka, spróbowaliśmy regionalnych przysmaków, a także poznaliśmy tajniki tworzenia rękodzieła, które nas zachwyciło. Aż szkoda było wyjeżdżać z Jonavy. Popołudnie spędziliśmy w miejscowości Panoteriai we wspaniałej agroturystyce Pocyne. Tu jest dopiero fantastycznie. Gdy dotarliśmy na miejsce czekało już nas mnóstwo atrakcji w postaci dmuchanych „skakańców”, zabaw sportowych, strzelania, gry w piłkę i pięknych okoliczności przyrody. Cisza, spokój, wspaniała pogoda, zdrowe i na bieżąco przygotowywane jedzenie…Tego się nie da opisać. Nasi gospodarze zadbali by nasz pobyt był udany pod każdym względem. W drugim dniu pobytu udaliśmy się do Kowna, gdzie wybraliśmy się na spacer po ZOO oraz odbyliśmy wizytę studyjną w jedynym na Liwie centrum dla dzieci i młodzieży z autyzmem – Kauno Prano Daunio ugdymo centras. Pobyt w tej wyjątkowej szkole był okazją do wymiany doświadczeń, a także do poznania osób, które tak jak my chcą pomagać, edukować i wspierać osoby ze spectrum.

Po pełnym wrażeń przedpołudniu wróciliśmy na naszą spokojną wieś. Do późnego wieczora aktywnie spędzaliśmy czas na grach i zabawach zorganizowanych przez animatorów z Litwy. Środowe przedpołudnie także zorganizowane było w myśl „Kto się nie rusza temu więdnie dusza:) ”. Doświadczyliśmy trochę zajęć ruchowych, zabaw zręcznościowych przeplatanych tworzeniem rękodzieła. Integracja była podstawą wszystkich aktywności. Dziękujemy za ten wyjazd naszym gospodarzom z Litwy.

Nie możesz kopiować zawartości tej strony

Skip to content