Wciąż nie są znane przyczyny autyzmu – najczęściej diagnozowanego zaburzenia rozwojowego.
W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.
Osoby z autyzmem mają trudności w postrzeganiu świata, porozumiewaniu się oraz rozumieniu relacji społecznych. Ich zmysły funkcjonują inaczej – inaczej odbierają bodźce z zewnątrz. Świadomość autyzmu w społeczeństwie jest wciąż bardzo niska, a osoby nim dotknięte często spotykają się z krzywdzącymi komentarzami i okrutnymi zachowaniami otoczenia. Brak wiedzy wpływa na reakcje ludzi w codziennych sytuacjach.
W 2011 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, przypadający na 2 kwietnia. Dzień ten rozpoczyna również Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzeby i problemy osób z autyzmem.
Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 2 kwietnia jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. Na znak solidarności z osobami z autyzmem swoją iluminację zmieniają na niebiesko tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach, w tym m.in.: Empire State Building, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencki, Sejm RP, Biura Rzecznika Praw Dziecka i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Most Śląsko – Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach i wiele wiele innych. W Polsce akcja ta nosi hasło „Na niebiesko dla autyzmu”
Dlatego zachęcamy Państwa we włączenie się w obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Państwa aktywny udział jest bardzo ważny. Niebieskie światło, niebieski akcent w biurze czy na budynku, niebieski element garderoby to znak solidarności z ludźmi dotkniętymi autyzmem oraz ich rodzinami.